Baha sluchadlo Cordelle 2

Baha sluchadlo 1. – Jak to začalo?

Anotace

Než jsem se dostal k Baha sluchadlo v září roku 2009, byla cesta plná utrpení. Nosil jsem od narození kapesní sluchadla, nejprve značky Widex, později Siemens. Oslovovali jsme různé fondy, nadace i jiné organizace. Bohužel, bez odezvy. O nějaký čas později přišla naděje ke zlepšení sluchu.

BAHA sluchadlo

Jak to začalo?

Píše se rok 2000, kdy jsem byl na prvním pozorování ve Fakultní nemocnici v Praze. Konkrétně v dětském lůžkovém oddělení ORL. Pozorování trvalo zhruba týden, aby doktor zjistil, zda jsem vhodným kandidátem na BAHA sluchadlo.

Poptávali jsme různé fondy a nadace ohledně hrazení operace a sluchadla BAHA. Bohužel, bezvýsledně.

Někdy kolem roku 2007 jsem napsal ministerstvu zdravotnictví, zda je operace a sluchadlo bude hrazené pojišťovnami. Odpověď byla zcela uspokojivá s tím, že je to celé v procesu.

Netrvalo dlouho, o dva roky později mi zavolal doktor Mudr. Petr Myška tehdejší Mrázovky patřící FN Motol ohledně domluvy termínu návštěvy.

Proces konzultace u doktora byl následující:

 1. Návštěva lékaře
 2. Audiogram zjišťující ztrátu sluchu
 3. Vyzkoušení sluchadla BAHA Cordelle 2
 4. Závěr zprávy a přesměrování na FN Motol ohledně operace implantátu BAHA

Následovala návštěva sympatického a příjemného doktora MUDr. Jiří Skřivan, CSc. ve FN Motol v Praze. Probíhalo zjištění, kam se bude dávat implantát pro kostní vedení sluchu BAHA. Kdesi za pravým uchem. Vše probíhalo hladce a už byl termín na operaci, který následoval o měsíc později po konzultaci s doktorem.

Operace implantátu BAHA

Ve stanoveném termínu jsem se dostavil do FN Motol v Praze. Po krátkém vyšetření jsem v doprovodu sestry šel rovnou na lůžkové oddělení určité ORL pro dospělé.

Přišel za mnou doktor, který mi sdělil přesný termín operace. Později přišla zdravotní sestra, která mi sdělovala instrukce před operací. Například: dostal jsem stehenní antiembolické punčochy, nějaké prášky na uklidnění před operací, nesmím jíst ani přijímat tekutiny 2 hodiny před operací a další instrukce. Přišel nějaký asistent operatéra nebo jak se tomu nazývá, když vyváží postele s pacienty. Cesta z lůžkové pokoje do operačního sálu mi připomínala jako labyrint nemocnice.

Konečně jsem v operačním sálu, byl tam doktor Skřivan, asistent anestezie, operatéři a další nezbytní nemocniční funkcionáři. Doktor mě ujistil, že vše bude v pořádku a že se toho bát nemám.

AnestEzie a operace BAHA

Co si pamatuji, tak jsem dostal něco do žíly od anesteziologa. Poté dýchací maska byla přilozena k mému obličeji. Po několika dýchání jsem začal ztrácet vědomí a upadat do hlubokého spánku. Jak jsem spal, mezitím doktor prováděl implantaci titanového šroubu BAHA.

Po anestezii probíhala nevolnost, sucho v ústech a hořká pachuť v ústech jako bych snědl 4 pneumatiky auta. Měl jsem obvaz kolem hlavy, za pravým uchem tlumená bolest po operaci BAHA.

Propuštění a prohlídka implantátu BAHA

Jak jsem se vzpamatoval a vracel do normálu o tři dny později po operaci následovalo propuštění. Následně byly nějaké prohlídky u doktora Skřivana. Vždy mě přivítal s úsměvem a pozitivním lidským přístupem. Při kontrole vždy sdělil, že se za uchem dobře hojí u implantátu pro BAHA sluchadlo.

Baha Sluchadlo CORDELLE 2

Baha sluchadlo Cordelle 2
Baha sluchadlo Cordelle 2

V září roku 2009 jsem měl návštěvu doktora Myšky v tehdejší Mrázovce. Probíhal audiogram se sluchadlem BAHA Cordelle II, následně jsme probírali věci ohledně údržby analogového sluchadla. Po návratu z Mrázovky jsem si více uvědomoval, jak se ten sluch hodně zlepšil ve srovnání s klasickými kapesními sluchadly typu Widex a Siemens.

Více informací o BAHA Cordelle 2 naleznete na: https://www.cochlear.com/cz/home/support/baha-system/baha-cordelle

Shrnutí

Za 10 let od obdržení sluchadla BAHA jsem musel zaplatit za opravu sluchadla kolem plus mínus 27 tisíc. Přičemž jedna oprava uhradila pojišťovna. Zbytek ze svých úspor. Stále vnímám zlepšený sluch skoro stejně jako slyšící lidé, i když to není na 100 procent.

Sluchadlo BAHA 5 Super Power

Uběhlo více než 10 let od obdržení prvního sluchadla BAHA. Podle podmínek zdravotní pojišťovny mám nárok na nové sluchadlo BAHA.

Dne 7. ledna 2020 mám návštěvu doktora Myšky ve Fakultní nemocnici Motol v Praze, kde následně obdržím nové digiální sluchadlo BAHA 5 SuperPower včetně nezbytného příslušenství.

V dalším článku rozepíšu rozdíly mezi analogovým sluchadlem BAHA Cordelle 2 a digitálním sluchadlem BAHA 5 SuperPower.

Kontakt na zákaznický servis Cochlear

Cochlear Česká republika
Kamenická 56, 170 00
Praha 7

Tel: +222 135 313

Odkaz: Zákaznický servis Cochlear Česká republika

Facebook stránka: Cochlear Česká republika

Poznámka

Chcete mně kontaktovat, pak použijte kontaktní formulář na stránce Kontakt. Nebo něco o mně.

Klidně mi můžete napsat i do komentářů.

2 Komentáře

  1. Dobrý den, to sluchadlo hradí pojišťovna. Co jsem se díval do zahraničního webu, tak podle aktuální kurzy měn stojí okolo 143 638 Kč. Sluchadlo hradila pojišťovna. My jsme nejprve přišli na BAHA sluchadla přes foniatrii spadající pod FN Motol. Poté vás nasměruje na doktora, který se bude zabývat implantaci titanového šroubu za ucho.

   Kontakt na foniatrii z Prahy můžete nalézt na:
   https://www.fnmotol.cz/kliniky-a-ambulance/kliniky-detska-cast/foniatricka-ambulance-a-centrum-kochlearnich-implantatu/

   Když tak se obraťte na můj email Penicka.Martin@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *